Telefon Dinleme Nasıl Yapılıyor

By | 23 Mayıs 2013

Türkiye Pc Mühendisleri ve Programcıları Derneği Başkanı Yılmayan Sönmez, Telekulak Tetkik Komisyonu’na bilgi verirken, çökertme telefonlarının IMEI hüviyet numaralarıyla dinlenebildiğini bilgisini verdi .Yollanan SMS aracılığıyla ajan yazılım yüklenen telefonların konuşmaları kaydedildiği buna benzer ,mesajları da izlenebiliyor.

Özgürlük’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine gereğince Sönmez komisyona şu bilgileri aktardı:

Mesaj atılıyor

Dinlenecek olan çökertme telefonuna musiki ,resim ya da video indirilecek bir web adresinin bulunduğu SMS gönderiliyor. Çökertme telefonu kullanıcısı, kendine gelen bu SMS’i açıp içindeki web adresine tıkladığında çökertme telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve spesiyal olarak hazırlanmış ‘trojan’ adı verilen ajan yazılımı çökertme telefonuna yüklüyor.

Kontrol telekulakta

Bu ajan yazılım ile dinlenecek şahsın çökertme telefonu çoğalış telefonu itaat etmek isteyenlerin kontrolüne geçiyor. Ajan yazılım o çökertme telefonu istediği ya da arandığı süre bunu kaydediyor ve bir ses dosyası şeklinde istenen adrese tekrardan web üzerinden gönderiyor. Çökertme telefonu bu işlemi yaparken, telefon sahibi hiçbir birşey hissetmiyor.

SMS’ler de izleniyor

Cep telefonuna yüklenen ajan yazılım yanlızca konuşmaları kaydedip, istenen yere ulaştırmakla yetinmiyor. Bu ajan programlar, dinlenen çökertme telefonuna gelen ve giden SMS’lerin birer kopyasını da dinleyen şahsın çökertme telefonuna ya da elektronik postasına gönderiyor.

Ortam dinleme

İçine ajan yazılım yüklenen çökertme telefonları bulundukları ortamın da dinlenmesini sağlıyor. Bu ajan yazılımlar, kullanıcı çökertme telefonunu kapatsa dahi çalışabiliyor. Çünkü, bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sözde telefon kapanmış buna benzer ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Bu Şekilde ,telefon görüntü olarak kapanmış buna benzer olsa da aslına bakarsanız çalışmaya devamı ediyor. Telefon çalışırken de ajan yazılım çökertme telefonunun mikrofonu ile ortamdaki sesleri kaydedip tekrardan telekulaklara ulaştırıyor.

Tuşlarla komut

Casus telefon  yazılımın yüklendiği çökertme telefonuna dinleme komutları telekulak tarafından çökertme telefonuyla gönderiliyor. Yıldız, murabba (*#) yazıp aradığınız numarayı yazarsınız, dair yıldız, murabba (*#) dediğinizde, telefon her açıldığında platform dinlemeyi o bildiğiniz noktaya, isterse dinledikten hemen sonra paket olarak atabilir, isterse anlık olarak dinleyebilir, isterse o an telefon görüşmelerini kaydedebilir.

Başvekil’a edilgin oda

Yılmaz Sönmez, dinlenmenin önüne geçilebilmesi için Başvekil ve bakanların kullanabilecekleri ‘pasif odalar’ kurulmasını önerdi. Sönmez’in önerdiği edilgin oda, her türlü radyo sinyalinden izole edilen odalar anlamına geliyor. Bu odalara girildiğinde çökertme telefonu sinyalleri de dahil olmak üzere her türlü yayım sinyali bloke oluyor. Tekrardan bu odalarda kullanılan spesiyal sıklık yayıcılar ile,eğer ortamda kayıt yapan bir cihaz varsa bunun da kayıt yapması önlenebiliyor.

IMEI numarası ne ile öğrenilir

CEP telefonları üretilirken, her telefonun üzerindeki çipe International Mobile Equipment Idendity’nin (Uluslararası taşınır cihaz kimliği) kısaltması olan IMEI adı verilen hüviyet numaraları yüklenir. Çökertme telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# tuşlarına basmak ehliyetli .

Cepten dinleme maliyeti 800 YTL

CEP telefonlarına yüklenen telefon dinleme programı  Türkiye’de de kolayca edinilebiliyor. Bu yazılımların fiyatları özelliklerine gereğince 600 YTL’den başlıyor ve 5-6 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Bu ajan yazılımlar her türlü çökertme telefonu işletim sistemi ile kullanılabiliyor.

Bu yolla herkesi fişliyorlar

Genelde cinayet masasındaki polislerin kullandıkları bir yöntemden de bahseden Sönmez, böyle konuştu:  ” Çökertme telefonu bulunduğu noktada bir sinyal veriyor, kayıtlanıyor. Çoğalış Türkiye’de 70 milyonun nereye gittiği kaydediliyor. Çökertme telefonu olan kişi, adı soyadıyla login kaydı olarak fişleniyor. Bir aile katledildi. Odanın içinden yansıyan 13 sinyali toplayarak 8 saat hemen sonra katillere ulaştılar. Her Birimiz fişleniyoruz aslına bakarsanız .”

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir