Dedektiflik Sektörü Özel Dedektif Arıyor

By | 28 Haziran 2012

Günümüz metropol şehirlerinden tutunda artık ülkemizde oldukça popüler olan dedektiflik hizmetleri bir çok insananın kişisel ve maddi sorunları çözmeye devam ediyor.Dedektiflik sektörü ülkemizde az bilinen bir kavram olarak bilinsede her geçen yıl özel dedektiflere ülkemizde hem polis teşkilatı hemde şirketlerin talepleri artmaktadır.1990 yıllarda ülkemizde “fiilen” faliyet gösteren dedektiflik şirketleri bu hizmetlerin daha profesyonel bir çatı altında yapıması için ticari firmalar kurmuşlar ve Özel dedektiflik derneği çatısı altında bir araya gelmişlerdir.

Ülkemizde bu denli dedektiflik sekötürünün artması ile birlikte kalifiye özel yetişmiş dedektif lere de sıkça ihtiyaç duyulmakta ve  sektörde yani başlayan bir dedektif 2,500 tl civarında rakamlar ile iş başı yapmaktadırlar.Bunun yanında,Son günlerde çzellikle görsel yayın organlarında sıklıkla yer alan özel dedektif hizmet adı altında hizmet ve faaliyet veren kişilerin çoğunluğunun adli sicilleri bozuk ve korsan yapılardan oluştuğu bilinmesi çok önemlidir.

Bu şahıslar genellikle hiç bir kişisel bilgisini ve adresini vermeden sadece cep telefonları ile iş yapmaktadır veya iki isimli olup tek ismini kullanarak uyduruk firmalarla gerçekmiş gibi davranıp, hem kamuoyunu yanıltıyor hem de dolandırdığı kişilerin, haklarında şikâyetçi olmalarını engelliyorlar.

Özel Dedektif  Nasıl Olunur?

Özel dedektif olmak için bilinen aksine her hangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun yani lisan mezunu olmaya gerek yoktur.Bunun dışında herhangi bir devlet kurumuda özel dedektiflik için herhangi bir izin vermemektedir.Türkiyede hizmet veren, özel dedektiflik ve araştırma faaliyetlerinde bulunan şahıs yada şirketler vergi usul kanununa tabi olduğu sürece,bağlı bulunduğu il Ticaret odalarına kaydolabilir, yerel belediyelerden çalışma ruhsatlarını temin edebilirler. Bir özel dedektif ve araştırma şirketinin faaliyetlerini yürütebilmesi için özel dedektifler derneğine üye olmasıda gerekmemektedir. Ancak özel dedektiflik yapabilmek için mesleki eğitim şarttır.Bunların haricinden özel dedektiflik hizmetleri verebilmek için bir takım özel eğitimler ve tecrübe  olması şarttır.Dünyada özel dedektiflik ve araştırma hususunda eğitim sertifikası veren, özel dedektif kursları bulunduğu gibi farklı üniversitelerin bünyesinde müfredat dışında eğitim kursları düzenlenmektedir.Bu kurslar arama kurtarma, ilk yardım, güvenlik ve araştırma konularında eğitim vermektedir.Online olarak özel dedektiflik eğitimi veren ve kurs sonunda özel dedektif sertifikası veren onlarca web sitesi mevcuttur.

Türkiye’de Dedektif Olmak

Sanıldığının aksine türkiye’de dedektiflik hizmetleri çok araştırılan ve  talep gören bir hizmet olduğu gibi bünyesinde ve dışarıdan düzenli olarak özel dedektif çalıştıran bir çok özel şirket mevcuttur.Bu kadar talep gören bir sektör olmasına rağmen dedektiflik hizmetleri tam anlamıyla bir yasal çatı altında toplanmamıştır.Tüm dünyada özel dedektiflik ve araştırmacılık faaliyetleri bulundukları ülke yasalarına göre düzenlenebilmektedir. Türkiyede bulunan yasalar özel dedektif ve araştırma faaliyetlerini sürdürebilmek için yeterlidir. Ancak yapacağınız araştırmalarda hukuk kurallarına hareket etmemelisiniz.Özellikle ceza hukukunu iyice öğrenmeniz gerekiyor.

Dedektif ve özel dedektif iki ayrı kavramdır.Özel dedektiflik, tamamen özel araştırma konularına hitap etmektedir.Adli konular tamamı ile Güvenlik Güçlerinin alanıdır.

Bunların haricinde özel dedektif olmak isteyenler her durumda kendilerini anlata bilcek düzeyde ingilizce bilmeleri,olaylara soğuk kanlı yaklaşa bilmeleri,gece veya gündüz ayırt etmeden çalışabilmeleri ve konuşma diksiyonunun çok iyi olması ve kendi çok iyi ifade etmesi dedektifi oluşutran temel özellikerden bazılarıdır.

Özel Dedektif Beceriler, Yetenekler!
Etkin Dinleme: Dedektif etkin bir dinleme yeteneğine sahip olduğunda, müşterisinin ne istediğini iyi anlar.Dedektiftam bir dikkatle müşteriyi dinler ve müşteri konuşurken uygunsuz sorular sorarak müşterinin sözünü kesmeyerek dikkatin dağılmamasını sağlar.Dedektif iyi bir dinleyici olmalıdır.
Eleştirisel Düşünme: Dedektif mantığını etkin bir biçimde kullanmalı, muhakeme yeteneği ile problemler üzerinde alternatif çözümler üretebilmelidir.Problemlerin zayıf yönlerini bulabilmek ve araştırmada en iyi çözüm yolunu bulabilmek için eleştirisel düşünme yeteneği dedektif için önemlidir.
Konuşma yeteneği: Dedektif akıcı konuşmalı, duygu ve düşüncelerini tam olarak anlatabilmelidir.
Karmaşık Problem Çözme: Karmaşık ve çözülmesi zor olan vakalarda ,gereken incelemeyi yaparak çözümleri geliştirebilecek seviyede matematiksel bir zeka dedektif için gereklidir.
Sosyal Anlayış: İnsanların tepkilerini ölçebilmeli, farklı anlayış düşünce ve hareketlerin farkında olmalıdır.
Okuduğunu Anlama: Özel dedektif okuduğunu tek seferde anlayabilmelidir.
Yazma yeteneği: Müşteri raporlama yada yazılı metinlerde kompozisyon bilgisi ile yazılı iletişim konusunda etkin olmalıdır.
Karar verme: Dedektif yapacağı araştırma vakalarında,hızlı ve mantıklı kararlar verebilmelidir.En olumsuz şartlarda en uygun kararı verebilmelidir.
İzleme: Özel dedektif iyi bir gözlemci olmaldır.
Koordinasyon: Özel dedektif araştırma ve faaliyetlerinde tüm ekibi koordine ederek araştırma kaynaklarını en ideal biçimde koordine edebilmelidir.
Dikkat: Özel dedektif iş detayları konusunda dikkatli ve titizdir.
Sabır: Dedektif faaliyetleri süresince çıkacak her türlü soruna karşı sabırlı olmalıdır.
Öfke Kontrolü: Dedektif her zaman ve her şartta soğuk kanlılığını koruyabilmeli, öfke ve duygularını kontrol altında tutabilmeli saldırgan davranışlardan çok zor durumlarda bile kaçınabilmelidir.
Yenilikçi Olmak: Dedektif  İşi içinde yaratıcı olabilmeli,özel dedektiflik hizmetlerini daha ileri seviyelere getirebilmek için yeni fikirler geliştirebilmelidir.
Bağımsızlık: Özel dedektif kendi kendine karar verebilmelidir.
Çaba ve Sorumluluk: Dedektif iş sorumluluklarını üzerine alabilmeli,zorluklar üstesinden gelmede gayretli olmalıdır.

http://www.siriusdedektiflik.com/

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir