Özel Dedektif Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

By | 26 Haziran 2013

Özel dedektiflik mesleği, kanunlarla denetlenen bir uğraş grubu olmadığından, isteyen, kendini kabiliyetli ve yeterli bulan her vatandaş, spesiyal dedektiflik yapmacık hakkına sahiptir. Birden Çok mesleği icra edebilmek için, o mesleğin eğitimini (diplomasını) ve ruhsatını almak gerekirken, spesiyal dedektiflik mesleği için şuan için şöyle şartlar gerekmemektedir. Zira bununla ilgilenen yasalar belirlenmemiştir ve bulunan olan düzenlemeler içerisinde de bu özellikler yer almamaktadır.

Maalesef bu açıklar sebebiyle, ehil olmayan birden çok insan spesiyal dedektiflik mesleğini uğraş edinmiş, bu alanda eğitimi ve becerisi olmayan, eksik hatta sabıkalı katı çok şahıs, spesiyal dedektiflik şirketleri kurarak çalışma göstermeye başlamıştır. Bu hâl , sektördeki yanlışsız , eğitimli ve işinin ehli olan spesiyal dedektifleri ve spesiyal dedektiflik mesleğini aksi bir biçimde etkilemektedir.

Özel dedektifler, kamudaki öbür dedektifler buna benzeyen yakalama , kovalama, ateş etme buna benzeyen uygulamalarda bulunmazlar. Tersine , Türkiye’deki spesiyal dedektifler, şahıs ya da konularla ilgilenen genişçe araştırmalar yaparak, edindikleri bilgileri müşterilerine sunarlar. Bunlar kolluk kuvvetleri alanının haricinde olan , spesiyal işlerdir.

Özel dedektiflerin araştırmalar yapıp bilgi toplaması, olabildiğince kolay olmayan ve detaylı bir iştir. Öyle süje ve davalar vardır ki, aylarca, yıllarca takibi ve araştırmayı gerektirir. Bu nedenle , sonuca ulaşabilmek, başarıyı yakalayabilmek için, kararlı fakat ek olarak da sabırlı olmak gerekir. Spesiyal dedektiflerin, kamu çalışanları buna benzeyen anlaşılan mesai saatleri yoktur. Geceli gündüzlü çalışmalar sebebiyle , uykusuzluk ve yorgunluk çekmek, onlar için naturel bir çözülme almıştır çoğalış .

Kalifiye bir spesiyal dedektif; sağlıklı bir ruh ve vücut sağlığı, dayanç , analitik düşünebilme yetisi, kültür, sosyoloji, psikoloji, aceleci kavrayabilme, hafıza; ek olarak haklar bilgisi, balistik, kriminoloji, inç izi teknolojisi, uydurma para, hüviyet ve doküman , laboratuar, PC , coğrafya buna benzeyen birden çok alanda bilgi ve yetenek sahibi olmalıdır. Bunların yanı sıra, benzeyen olaylar arasındaki bağlantıları nüans edebilme ve dosyalama konularına da vâkıf olmalıdır. Tabii stabil ve yanlışsız bir şahsiyet ile objektif olabilme de olmazsa gerçekleşemez özelliklerdendir. Öğrenim ve kültür ise bilgiye ulaşma yolunda hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir öğedir.

Bizler İzmir Dedektiflik Hizmetleri olarak, 17 yıldan beri, eğitimli ve deneyimli kadromuzla hizmetinizdeyiz. Amacımız güzel ve nitelikli hizmet sunmak , yanlış kararlara neden vermeye engel olmaktır. Sektöre ve mesleğe yakışır bir biçimde hizmetimizle ve çalışmalarımızla her an sizinleyiz.

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir