Nefes Darlığı Ameliyatı (Septorinoplasti)

By | 9 Şubat 2015

Burunun orta bölmesi olan septum, bazen doğuştan bazen de travmatik nedenlerden dolayı eğrilebiliyor. Buna tıpta “Septorhinoplasty” yani “burnun orta bölmesinin eğriliği” deniliyor. Bu eğrilikler dışarıdan bakıldığında burunda yamukluk gibi anlaşılacağı gibi bazen ancak muayene ile anlaşılması mümkün olacak kadar gizlidir.

Septorhinoplasty ameliyatında burun estetiği ile birlikte nefes darlığı problemi de ortadan kaldırılmaktadır.

Septorhinoplasty ameliyatı ile;

Burun kemeri alınabilmekte,
Burun boyutu değiştirilebilmekte,
Burun ucu şekillendirilebilmekte,
Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik girişimler yapılabilmekte,
Burnun tek taraflı olarak tıkandığı durumlarda zamanla burun deliklerinin birbirilerine olan simetrisi değişmekte ve bir burun deliği normal olabiliyorken diğer delik kocaman olabilmektedir.

Burun ameliyatlarında estetik ve fonksiyon bir bütün olarak ele alınır. Burnun görüntüsü kadar sağlamlığı, doğallığı ve nefes düzeni de çok önemlidir.

Nefes Darlığı (Septorhinoplasty) Ameliyatında Yaş sınırı

Nefes darlığı (septorhinoplasty) ameliyatları bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren uygulanabilir. Bunun sebebi, vücudun anatomisinin gelişmesini tamamlamış olması gerektiğidir.

Ameliyat Öncesi Muayene

Burun içi ve dışı ayrıntılı olarak kontrol edilir. Endoskopi ve görüntüleme yöntemleri ile nefes darlığı haricinde ek bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Kontrolden sonra burun yüzü fotoğraf çekilerek dijital ortama aktarılır. Dijital ortamda sahip olacağınız burun hakkında bilgi alabilir, nasıl bir buruna sahip olacağınız hakkında doktorunuzla beraber istişare yapabilirsiniz.

Nefes Darlığı (Septorhinoplasty) Ameliyatı Tekniği

Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için herhangi bir ağrı sızı hissetmezsiniz. Ameliyat, burundaki problemin yoğunluğuna göre değişmekle beraber ortalama 2 – 3 saat sürer.
Ameliyat, burun içinden yapılır ve burun içine ufak dikişler atılır.  Atılan dikişler birkaç gün sonra kendiliğinden düşer.
Nefes Darlığı (Septorhinoplasty) Ameliyatı Sonrası
Ameliyat sonrası hastanede kalmanız gerekebilir ancak bu en çok bir gecedir. Ameliyattan sonra burun üzerine tamponlar konulur. Split takılır. Ameliyat sonrası kayda değer ağrı olmaz ancak ufak ağrı sızılar için ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
Septorhinoplasty nefes darlığı ameliyatlarında buruna içerden müdahale edildiği için burnun dış yüzünde herhangi bir kesik veya iz oluşmaz. Ancak morluklar ve şişlikler oluşabilir. Morluklar ortalama 1 hafta içinde yok olur. Şişlikler ise ortalama 15 gün sonra inmeye başlar ve burun şekline en yakın halde kalır. Geriye kalan şişliklerin inmesi ve burnun tam olarak oturabilmesi için 3 ilâ 6 ay zamana ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir