Halı Böceği İlaçlama

By | 10 Ocak 2013

Halı böceği ilaçlama, evlerde sıkça görülen bu haşereler ile mücadele etmenin en etkili yöntemidir. Evlerde daha çok kullanılmayan, bir kenara kaldırılan halı, kilim, paspas gibi eşyaların arasında görüldüğü için halk arasında halı böceği olarak adlandırılmıştır. Daha çok sıcak ve nemli ortamları tercih eden bu böcekler evlere sığınarak kullanılmayan eşyaların arasına yerleşir ve bu eşyalara zarar verir. Eşyaların temizlenmesi ya da dezenfekte edilmesi bu haşerelerden kurtulmak için yeterli olmaz, bu nedenle halı böceği ilaçlama işlemini uygulayan firmalardan destek alınması gerekir.

Halı böceği (Attagenus piceus) larva halinde 7-8 mm olan boyutunda kurtçuk şeklindedir ve larva dönemi besin durumuna göre 250-600 gün arası değişir. Ergin olduğunda 3-5 mm boyutunda kahve tonlarında ya da kızılımsı siyah renginde, sırt yüzeyi sert kabuktan oluşan, 6 adet bacağı ve başında bir çift anteni olan böcek şeklini alır. Erginler 35-40 gün yaşar. Larva döneminde, yün, ipek, deri, kürk ve bunlardan imal edilmiş elbise, eşya, kitap, süttozu gibi şeylerle beslenirler ve bunların bulunduğu ortamlarda sıkça görülürler. Ortamın sıcaklığı ve nem oranının yüksek olması halı böceklerinin daha fazla üremesine yol açar. Bu kadar hızlı çoğalan bu zararlılardan ancak ilaçlama sayesinde kurtulabilir ve eşyalarınızı kurtarabilirsiniz.

 

Halı böceği ilaçlama kokusuz ya da kokulu sıvı ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlama işlemini yapacak firmanın ilaçlama izninin olmasına dikkat edilmelidir.  İlaçlama izni almış firmalar bu konuda gerekli eğitimleri almakta ve bakanlık onaylı ilaçları kullanmaktadır. Korsan firmaları tercih etmeniz halinde sizin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz çünkü korsan firmaların yanlış uygulaması ya da maliyeti düşürmek için kullandıkları zararlı ilaçlar zehirlenme vb. sonuçlar doğurabilmektedir.

www.acililaclama.com

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir