Aydınlatma ve sirkadiyen ritmine Işık efektleri

By | 27 Ocak 2013

Günümüzde aydınlatma seçenekleri bir hayli artmış durumdadır. Her bütçe ve zevke göre tasarlanmış herkesi bir şeyler bulabileceği firmalar tarafından piyasaya sürülen ürünler oldukça talep görmektedir. Anlamı nesne olarak bilinen avize çok geçmiş zamanlardan beri kullanılan değişik tasarım ve materyallerle zenginleştirilen bir aydınlatma aksesuarıdır. 11. ve 12. Yüzyıllardan günümüze doğu ile batının uyumunu harika bir şekilde yansıtan bir üründür. İlk zamanlarda mumlu olarak kullanılan ve dini mekanlar da sıkça kullanılan avizeler üst üste dairesel olarak sıralanmış ve böylece doğal aydınlatmalar elde edilmiştir. Elektriğin kullanılmasıyla birlikte 18. Yüzyıldan itibaren artan avize kullanımı değişik tasarımlarla da zirveye ulaşmıştır ve tunç, gümüş, pirinç, cam, gibi özgür malzeme çeşitliliği kullanımına gidilmiştir. Avize modelleri ise zamanın değişen tarzlarına göre şekil değiştirip malzeme çeşitliliği görülse de gösterişli ve asil görünümü ile yerini korumaya devam edecektir. Avizelerde günümüzde yaygın kullanılan malzemeler metal ve camdır.
Hemen hemen her evde görebileceğimiz avizeler ışığı oldukça fazla yaymaları nedeniyle oldukça gösterişli durmaktadırlar. Ancak bilinmelidir ki yanlış yöne takılan, ışığı yanlış yerden veren ve direk göze çarpan ışıklar göze oldukça zararlı olmaktadır. Tasarımları yapılırken bu sağlık şartları da göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
Sadece salon ve oturma alanlarında değil evin her bölümünde kullanılan aydınlatma her alanda farklı özelliklerde olmalıdır. Örneğin çalışma odalarında belirli bir düzeyde ışık yoğunluğu olmalıdır. Bilgisayar başında çalışanlar için bilgisayar ışığını absorbe edecek şiddette bir ışık olmalıdır. Mutfakta ise çalışan hanımların daha rahat etmeleri için mutfak ürünleri ve dolapların konumuna göre bir seçim yapılmalı ve doğru şekilde konumlandırılmalıdır.


Enerji tüketimin oldukça fazla olduğu bu günlerde hem bütçenizi hem de doğayı düşünerek üretilmiş tasarruflu lamba diye biline beyaz ışık hem göz sağlığı hem de kullanımı rahattır. Teknoloji ilerledikçe yeni yeni üretimlerle kullanıcılara oldukça fazla tercihler sunulmaktadır. Led ışık olarak bilinen yeni aydınlatma yolları gelişmiştir. Led ışıklarda enerji tasarrufu sağlayan ve oldukça estetik görünümü sayesinde kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilir konuma gelmiştir.

Sağlık etkileri

Ana Maddeler: Tam spektrumlu ışık , Asiri
Aydınlatma ve sirkadiyen ritmine Işık efektleri
Onun Type of Daha yaygın Ortam for Doğru ışık yoğunluğunu ve renk spektrumu sağlamak for değerlidir. Aksi takdirde, enerji sadece boşa olabilir ama aşırı aydınlatma olumsuz sağlık ve psikolojik etkilere yol açabilir.
Düşünülen enerji faktörleri ötesinde, değil over-tasarım aydınlatma önemlidir gibi olumsuz sağlık etkileri diye baş ağrısı sıklığı, stres ve artan kan basıncı yüksek aydınlatma seviyeleri ile indüklenebilir. Buna ek olarak, parlama ya da aşırı ışık işçi verimliliği düşürebilir. Aydınlatma kalitesi analizi, özellikle doğal ışık kullanımı vurgular ancak yapay ışık kullanılması durumunda da spektral içeriği düşünmektedir. Doğal ışık daha fazla dayanma enerji tüketimini azaltır, ancak olumlu insan sağlığı ve performansı etkileyebilir kalmayacak. Yeni çalışmalar öğrencilerin performansını düzenli programları içinde zaman ve gün ışığından yararlanma süresi etkilendiğini göstermiştir. okulun imkanları Tasarlama doğru süre için günün doğru zamanda ışığın doğru türde birleştirmek için öğrencinin performansını artırabilir ve de- olmak.

Benzer şekilde, günün uygun zamanda ışığın doğru miktarda maksimize aydınlatma sistemleri tasarımı yaşlılar için Alzheimer Hastalığı belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Insan sirkadiyen sistemi dünyanın doğal aydınlık / karanlık desen taklit eden bir 24 saat ışık-karanlık desen karışır. Bu alışkanlıklarına engel, bunlar doğal sirkadiyen döngüsü bozabilir. Sirkadiyen bozulma meme kanseri, mevsimsel duygulanım bozukluğu, dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir gecikmiş uyku faz sendromu ve diğer rahatsızlıklar.
Robert Ulrich tarafından belgelenmiştir 1972 ve 1981 yılında yapılan bir çalışmada, doğal bir sahne üzerinde bakan odalar atanan 23 cerrahi hastalarda araştırılmıştır. Çalışmanın doğal ışık pencereleri izin sürü odalar atanan hastalar, kısa ameliyat sonrası hastanede kalış vardı hemşirelerin notlar daha az olumsuz değerlendirici yorum aldı ve bir tuğla duvar bakan pencereler ile benzer odalarında 23 eşleştirilmiş hastalara göre daha az güçlü analegesics aldı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, sahne ve gün ışığı maruziyeti doğası nedeniyle tuğla duvardan biraz ışık maruz kalanların aksine hastalar için gerçekten sağlıklı olduğunu düşündürmektedir. Artan iş performansına ek olarak, pencere ve günışığı doğru kullanımı saf estetik ve genel sağlık arasındaki sınırları aşan. Çevresel sorunlar

Gazyağı ve balina yağı lambalar

1849 yılında, Dr İbrahim Gesner , Kanadalı bir jeolog, bir yöntem geliştirmiştir kerosen damıtılan olabilir petrol . Daha önce kömür gazı yöntemleri 1820’lerde bu yana aydınlatma için kullanılan, ama pahalı olmuştu. Gesner en gazyağı ucuz, üretimi kolay, mevcut lambaları yandı olabilir ve çoğu balina yağı olduğu gibi bir kötü koku üretirler vermedi. Sonunda bozacağından balina yağı, aksine, süresiz olarak saklanabilir. Amerikan petrol patlaması 1850’lerde başladı. On sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 30 gazyağı bitkiler vardı. Daha ucuz, daha verimli yakıt piyasasının dışına balina yağı sürmek başladı. John D. Rockefeller gazyağı ticari başarı için en sorumlu oldu. Daha sonra olacak gazyağı damıtma bir ağ kurmak Standart Oil ve böylece tamamen balina yağı lambalar için ihtiyacı ortadan kaldırarak,. [ 33 ]
Kompakt floresan lambalar
Kompakt floresan lambalar (aka ‘CFL’) bir olarak aynı ışık miktarını sağlamak için daha az güç kullanmak akkor lamba . Elektrik tüketimini azaltmak için yeteneği nedeniyle, birçok kuruluş CFLs benimsenmesini teşvik için tedbirler var. Bazı elektrikli araçlar ve yerel yönetimler CFLs sübvanse veya onları elektrik talebi azaltmanın bir aracı olarak müşterilere sağlanan ücretsiz. Belirli bir ışık çıkışı için, CFL beşte biri ve eşdeğer bir gücü dörtte biri arasında kullanılacak akkor lamba . Bir ev ya da daha enerji verimli olmak için iş için en basit ve en hızlı yollarından biri olarak önerdiği ana lamba kaynağı olarak CFLs benimsemektir İklim Koruma İttifakı . Aksine akkor lambalar CFL en ‘ısınmak’ ve tam parlaklığa ulaşır biraz zamana ihtiyacım var. Hepsi değil karartma için uygundur çünkü CFL en seçerken dikkatli olunmalıdır.
LED lambalar
LED lambalar yeni ve en iyi çevre aydınlatma yöntemi olarak savunulmaktadır. [ 34 ] Energy Saving Trust göre, lambaların kompakt floresan lambalar% 20 ve halojen lambalar tasarruflu enerji kullanımı bir standart akkor ampul ile karşılaştırıldığında, yalnızca% 10 güç kullanmak LED 70%. Daha uzun ömürlü de – 50,000 saate kadar. Bir dezavantajı hala kompakt fluoresan lambalar daha yüksek olduğu başlangıç ​​maliyeti vardır.

Işık kirliliği
Işık kirliliği sayısız işaretler, evler ve binalar tarafından verilen kapalı olan aşırı ışığa tepki olarak giderek büyüyen bir sorundur. Işık Kirleten genellikle gereksiz enerji maliyetlerini ve karbon dioksit emisyonları içeren ışık israf edilmektedir. Işık kirliliği, aşırı ya da istenmediği hakim oluyor ise yapay ışık olarak tarif edilir. Bunu başka bir yere saçılması olmadan sadece ihtiyaç duyulan yerlerde iyi tasarlanmış aydınlatma ışığı gönderir. Kötü tasarlanmış aydınlatma da güvenliğini tehlikeye atabilir. Örneğin, parlama geçici-olurdu saldırganlar onları savunmasız hale geçenler kör ediyor, çok keskin gölgeler neden olarak binaların çevresinde güvenlik sorunları oluşturur.

Ayşe Bölüm gerektirir genişleme . (Haziran 2008)
Askeri açıdan, aydınlatma muharebe koşullarında önemli bir parçasıdır. [ 37 ] aydınlık alanlarda daha fazla maruz iken Shadows, gizlemek için iyi yerlerdir. Bu rahatsız düşman vererek, arkanda Güneş ya da diğer ışık kaynağı ile mücadele genellikle faydalıdır görsel parlama ve kısmen kendi hareketlerini gizleme aydınlatmalı . Doğal ışık değilse bugünkü ışıldaklar ve işaret fişekleri kullanılabilir. Ancak ışık kullanımı artan kullanımı gördük kendi gizli konumu ve modern savaş açıklayabiliriz gece görüş kullanımı yoluyla kızılötesi kameralar ve görüntü şiddetlendirici .
Flares da genellikle hedefleme için, pozisyonlarını işaretlemek için askeri tarafından kullanılan, ancak lazer güdümlü ve GPS silahlar çoğunlukla bu ihtiyacı ortadan kaldırmıştır.
Profesyonel organizasyonlar

Uluslararası’nın
Aydınlatma Uluslararası Komisyonu (CIE) uluslararası bir otorite ve standart belirleyici kuruluş renk ve aydınlatma. Yaygın olarak çeşitli CIE gibi standart ölçümleri kullanılan Yayıncılık renk uzayları ve renk dönüşüm indeksi .
Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği gibi kuruluşlar ile birlikte (IESNA), ANSI ve ASHRAE , kurallar, standartlar ve aydınlatma kategorizasyon farklı inşa ortamlarının ihtiyaçlarını sağlayacak el kitapları yayınlamaktadır. Aydınlatma ekipmanları üreticileri belirli bir armatür tarafından yayımlanan ışığın dağılımını tanımlar kendi ürünleri için fotometrik veri yayımlamak. Bu veriler tipik olarak IESNA tarafından tanımlanan standart olarak ifade edilir.
Aydınlatma Tasarımcıları Uluslararası Derneği (IALD) aydınlatma tasarımı eğitimin gelişmesi odaklanan bir organizasyon ve bağımsız profesyonel aydınlatma tasarımcıları tanınmasıdır. Dernek profesyonel üyelik gereksinimlerini karşılamak Bunlar tamamen bağımsız tasarımcılar genellikle kendi adına IALD kısaltma ekleyin.
Profesyonel Aydınlatma Tasarımcıları Derneği eski ELDA olarak da bilinir (PLDA), Mimari Aydınlatma Tasarımı mesleğinin tanıtımı odaklanan bir kuruluştur. Onlar aylık bir bülten yayınlamak ve dünya çapında farklı etkinlikler düzenliyoruz.
Aydınlatma meslekler için Niteliklerine İlişkin Ulusal Konseyi (NCQLP) rudimenter aydınlatma tasarım ilkeleri test Aydınlatma Belgelendirme Sınav sunmaktadır. Bu sınavı geçmek Bireylerin Aydınlatma Sertifikalı ‘olmak ve kendi adına kısaltma LC eklemek olabilir. Bu sertifikasyon süreci, aydınlatma sektöründe üç ulusal (ABD) sınavlar (diğerleri CLEP ve CLMC vardır) biri olup, elektrik hizmet çalışanları, tasarımcıları, ama aydınlatma ekipmanları üreticileri için değil sadece açık vb.dir
Profesyonel Aydınlatma Ve Ses Derneği ( Plasa ) teknik hizmetler sektöründen çekilen 500 + bireysel ve kurumsal üyelerinin temsil eden İngiltere merkezli bir ticaret kuruluşudur. Üyeleri üreticileri ve sahne distribütör ve eğlence aydınlatma, ses, donanım ve benzeri ürünler ve hizmetler alanında bağlı profesyonelleri içerir. Onlar için lobi ve hükümet ile etkileşim ve organları düzenleyen ve eğlence endüstrisi için olgu sunularak, çeşitli düzeylerde endüstrisinin çıkarlarını temsil eder. Bu temsilin Örnek konular radyo frekanslarının sürekli gözden geçirilmesi (hangi olabilir veya kablosuz mikrofon ve diğer cihazlar kullanmak hangi radyo bantları etkilemeyebilir) ve RoHS giriş çevreleyen sorunları (ile ilgi çekici Tehlikeli Maddeler Direktifi Sınırlandırılması ) düzenlemelerine .http://www.italyanaydinlatma.com/

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir